Ті, хто вирощує тютюн у себе на ділянці або купує його у того, хто цим займається, відзначають якість такої сировини. Воно повністю натуральне і не містить ніяких хімічних добавок. До того ж, це набагато дешевше, ніж купувати готові сигарети промислового виробництва в магазині.

Багато тютюноводів з часом приходять до ідеї ароматизації своєї сировини, щоб покращити смак та аромат. У цій статті ми розповімо вам, як ароматизувати тютюн у домашніх умовах. Перелічимо кілька способів.

Що таке ароматизація тютюну

Ароматизація - це завершальний етап приготування тютюну, при якому він набуває особливого аромату.

На фабриках застосовують для цього засоби на основі спирту: він швидко вивітрюється, залишаючи лише приємний аромат. Додатково використовуються протигрибкові склади, зволожувачі та інші речовини для збереження терміну користування.

Не кожному подобаються промислові добавки, тому актуальні методи сімейної ароматизації тютюну.

До речі! Ароматизація потрібна для покращення аромату курильної суміші. У цьому базовий смак змінюється мінімально.

Сорта тютюну для вирощування в домашніх умовах

Перш ніж ароматизувати тютюн у домашніх умовах, його необхідно правильно виростити. Процес вирощування тютюну будинку (на балконі або тютюнової плантації на своїй ділянці) багато в чому схожий на вирощування будь-яких інших рослин. Смак та аромат тютюну в початковому вигляді залежать від його сорту. Тому сорти насіння тютюну для вирощування слід підбирати правильно.

Набагато більше складностей завдає те, що відбувається після збирання тютюну: висушування тютюну, зберігання та ароматизація. Сортів курильного тютюну існує більше 100, але найпопулярнішими на сьогоднішній день можна вважати:

  • сорт «Вірджинія»;
  • сорт «Берлі», у складі якого менше цукру, ніж у тій же «Вірджинії», за рахунок чого тютюн виходить більш сухим та щільним;

Переваги домашнього тютюну

Знавці і поціновувачі стверджують, що хороший домашній тютюн повністю позбавлений будь-яких шкідливих домішок, так званої хімії, чого не можна сказати про покупний продукт. Технологія обробки тютюну в домашніх умовах є природним, екологічним процесом і виключає застосування будь-яких шкідливих хімічних добавок.

Основна відмінність домашнього тютюну – це його смак та аромат. Використовуючи різні ароматизатори, можна отримати практично нескінченну різноманітність уподобань, підбираючи для цього їх усілякі комбінації. Крім того, цей смак буде дуже стійким, він не загубиться після декількох хвилин куріння.

Ще однією перевагою домашнього продукту є його димність, що регулюється за допомогою доданого до нього гліцерину. І, знову ж таки, ніякої хімії.

Для чого ароматизувати тютюн у домашніх умовах

Логічно, що ароматизація тютюну в домашніх умовах застосовується з метою надання тютюну певних смакових якостей, щоб покращити смак та аромат тютюну. Але не лише для цього.

Ароматизувати тютюн у домашніх умовах необхідно для пом'якшення тютюну, зменшення його терпкості, гіркоти та ступеня різкості.

Щоб покращити смак та аромат тютюну, вдаються до методів ароматизації та соусування. Ароматизація - це метод додавання до тютюн речовин, які здатні змінити лише його аромат, запах. Ароматизація тютюну в домашніх умовах є відносно простим процесом. Для цього достатньо зробити поверхневе обприскування листя ароматизатором.

Соусування тютюну здатне сильно змінити його смакові якості. Соусування є більш складною технологією, в якій необхідно не тільки підбирати правильні інгредієнти, але і їх співвідношення один до одного. Соусування передбачає вимочування тютюну у розчинах, які можуть сильно змінити характеристики смаку тютюну. Важливо не переборщити, велика доза (занадто тривале вимочування чи неправильний підбір співвідношення інгредієнтів) ароматизатора дає дуже стійкий ефект неприродності тютюнового запаху, може надати надто хімічного присмаку диму під час куріння.

Багато досвідчених власників тютюнової плантації на своїй ділянці використовують одночасно обидва методи та технології, щоб не тільки правильно пом'якшити тютюн, а й змінити його смакові якості.

Ароматизація тютюну у промислових умовах

Розкажемо трохи про те, як відбувається ароматизація тютюну за умов промислових фабрик.

Ароматизація тютюну виготовляється на фінальних стадіях виготовлення продукту. Вона виготовляється ароматизаторами на спиртовій основі. Ними обприскують тютюн. Спирт випаровується та залишає тютюну аромат. Потім тютюн обробляють протигрибковими засобами, зволожувачами тощо.

Багато курців дуже негативно ставляться до хімічних добавок і віддають перевагу лише натуральним ароматизаторам.

Ароматизатори надають тютюнової сировині смаку та аромату, маскують сторонні та неприємні запахи. Сухий тютюн трохи зволожується, що робить зручним забиття сигаретних гільз, горіння стає рівномірнішим і плавнішим. Безпечні для здоров'я. Призначені виключно для ароматизації тютюну.

Як ароматизувати тютюн у домашніх умовах

Для ароматизації тютюну в домашніх умовах вдаються до використання одного з трьох основних способів:

  • наполягання тютюну;
  • використання синтетичного ароматизатора (використовують для приготування кавового, ванільного, м'ятного та інших стійких ароматів, які складно чи дорого отримувати природним шляхом).
  • використання водяної лазні, тютюн при цьому ароматизується у звичайному пластиковому контейнері;

Ідея ароматизувати тютюн у домашніх умовах не нова. Ще десятиліття тому наші діди та прадіди надавали махорці більш приємного аромату за рахунок додавання до неї висушеного вишневого листя.

Вишня дає дуже стійкий ефект м'якості тютюну, надає приємного аромату тютюну. Якщо індіанці користувалися цитрусовими для ароматизації тютюну, то Росії для цих цілей брали вишню, вишневе листя.

Методи ароматизації тютюну

Для ароматизації тютюну в домашніх умовах пропонуємо вам скористатися одним із наступних рецептів та методів.

  1. Використовуємо квіти та листя фруктових дерев. Листя та квіти фруктових дерев у висушеному стані мають стійкий аромат, можуть передавати його тютюну, здатні сильно змінити його смакові якості. Просто кладемо висушений тютюн та листя фруктових дерев у банку та закриваємо кришкою. Через деякий час смак та аромат тютюну перетворяться за рахунок виділення квітками та листям дерев натуральних природних ароматизаторів.
  2. Також часто для ароматизації тютюну в домашніх умовах використовують стручкову ваніль. Ваніль здатна кардинально покращити смак та аромат практично будь-якого із сортів тютюну. Попередньо зволожене листя тютюну складаємо у пластиковий контейнер або кладемо в банку та закриваємо кришкою після додавання в ємність перетертої ванілі. У такому стані залишаємо листя на кілька діб у темному місці.
  3. Також з ароматизацією тютюну чудово справляється мед із коньяком. Для розчину дві столові ложки меду розчиняють у склянці коньяку. Додають яблучний оцет (досить 60-80 міліграмів), кілька крапель гліцерину (звичайний харчовий гліцерин, він потрібен для поліпшення випаровування рідини з листя тютюну при курінні). Отриману суміш розчиняють у літрі звичайної води, а далі методом ароматизації обприскують тютюнове листя з пульверизатора.
  4. Також для ароматизації тютюну в домашніх умовах годяться квіти жовтого буркуну у висушеному стані. Пелюстки буркуну у висушеному стані мають характерний аромат, мають сильну пахучість. До речі, з буркуну виробляють натуральні ефірні олії та ароматизатори на спиртовій основі.

Суть методів ароматизації тютюну зводиться або до обприскування листя ароматизованої рідиною з пульверизатора, або вимочування тютюну в розчинах, які можуть сильно змінити його смакові якості.

Коли проводити процедуру

Перед ароматизацією тютюн готують. Це дуже важливий і обов'язковий етап.

Перше, що роблять з листям - це добре їх просушують одним із способів:

  1. Під відкритим небом у тіні.
  2. Копченням на диму від вугілля, що тліє.
  3. На сонячному місці.
  4. На пару - в закритому приміщенні штучно підвищують температуру гарячим повітрям, парою або димовими трубами. При цьому кількість цукру в тютюні залишається незмінною, але знижується вміст смол.

Після сушіння тютюн складають у пакети або мішки та зволожують із пульверизатора. У такому стані залишають на добу.

Термічна обробка

Термічною називають додаткову обробку тютюну. Її проводять після або під час ферментації.

Три способи обробки:

  1. Паром - в результаті карамелізації цукру, відкриваються пори в листі і тютюн просочується ароматизаторами більш ефективно.
  2. Підсмажування - тютюн стикається з розпеченою поверхнею, різко змінюється його смак.
  3. Гарячим повітрям - карамелізація цукру, відсіваються зайві речовини.
     

Види ароматизаторів

Є два типи добавок:

  • натуральні - на основі органічних продуктів - як правило, придатних для харчування;
  • синтетичні - з додаванням хімічних сполук.

Натуральна ароматизація тютюну

Вирощуючи тютюн у домашніх умовах, можна ароматизувати натуральними засобами. Способів та інгредієнтів існує величезна кількість. Ароматизація натуральними інгредієнтами дозволяє одержати продукт відмінної якості без використання хімічних речовин.

Кава

Аромат тютюну залежатиме від сорту кавових зерен. У киплячу воду закладають натуральну мелену каву з розрахунку 4:1. Після ретельного перемішування суміш остуджують та охолоджують у холодильнику протягом 12 годин.

Яблука

Місткість наполовину заповнюють тютюном, половинки яблук у підвішеному стані поміщають у банку, закріплюють кришкою так, щоб вони не торкалися листя. Витримують протягом 3-4 днів. Розрізане яблуко всю свою вологу віддасть тютюну.

Чорнослив

Плоди миють, заливають холодною водою у відсотковому співвідношенні 1:3, ставлять на вогонь, доводять до кипіння. Уварюють на повільному вогні майже втричі. Відвару густої консистенції пропонують охолонути. Після цього їм обприскують підготовлений тютюн. Підсушують.

Коньяк

Підготовлене листя закладається в ємність, додає невелику кількість міцного напою, все перемішується для рівномірного розподілу. Місткість закривають кришкою і поміщають у тепле місце на 7 днів. Через тиждень суміш просушують, доки не вивітриться запах алкоголю.

Деякі любителі тютюнового зілля просочують ватку дорогим коньяком так, щоби з неї не капало, і закріплюють її на кришці. Місткість ставлять у тепле місце на добу. Тютюн стає помітно м'якшим. Його перемішують до отримання однорідної маси та злегка підсушують. Цей спосіб використовували ще в ті часи, коли трубки входили тільки в моду.

Мед

Рецепт оригінальний, трудомісткий, але він того вартий. Мед використовують у союзі з коньяком. Для цього беруть 2 столові ложки меду та розчиняють його в 200 г коньяку. Додають 9% оцет і 1 мл гліцерину. Доливають дистильовану воду, доводячи загальний об'єм до 1 л. Листя тютюну зволожують цим розчином з пульверизатора, герметично пакують і поміщають у тепле місце. Через 12 днів зілля перепакують, через 2 місяці провітрюють і дають відпочити протягом 2-х тижнів. На цій стадії можливе підсушування у духовці.

Вишня

Плоди разом із кісточкою заливається спиртом, настоюється протягом 2-х тижнів. Тютюн загортають у пакет із фольги таким чином, щоб одна сторона залишалася відкритою. Пакет поміщають у ємність, де знаходиться просочена спиртом вишня. Місткість щільно закривають кришкою і дають настоятися протягом тижня. Фольгу роздруковують і вміст висипають у банку.

Для ароматичного насичення використовують пожовкле листя вишні та зелені. Їх поміщають у банку, з метою зволоження додають половинку яблука. Через 2 – 3 дні його дістають, а листя ще витримують 2 тижні. Після цього листя подрібнюють і змішують із тютюном.

Знавці не просто змішують 2 компоненти. Вишневе листя загортають у марлю і поміщають у центр банки. Навколо насипають вологий тютюн. Щільно закриту банку залишають у теплому місці на кілька днів.

Спосіб, відомий з давніх-давен: листя м'яти, лаванди і материнки укладали на дно посуду, заливали вином, підігрівали на водяній бані. Зверху встановлювали сито з подрібненим тютюном. Просочивши аромат трав, він набуває легкість при курінні.

Купити Тютюн на вагу ароматизований 1 кг: Вишня

Лимоном та апельсином

Можна ароматизувати тютюн цедрою лимоном чи апельсином. Це один із найлегших і найпоширеніших способів.

  1. Очистіть 1 лимон та один апельсин від шкірки.
  2. Після цього трохи підсушіть тютюн і дайте йому «відпочити» кілька днів.
  3. Покладіть банку у тепле місце на кілька днів.
  4. Помістіть сировину у скляну банку та щільно закрийте кришкою.
  5. За допомогою пульверизатора зволожте сухий тютюн отриманою настойкою.
  6. Дайте настоятися протягом 24 годин у скляній банці.
  7. Залийте цедру 200 г горілки чи самогоном.

Після ароматизації тютюн набуває дуже приємного аромату цитрусових.

Ароматизація методом соусування

Соусування тютюну – це замочування тютюну в розчині, який може сильно змінити його смакові якості. Ароматизація методом соусування дає дуже стійкий ефект.

Як ароматизатори використовують будь-які ягоди, мед, алкоголь (коньяк, віскі, ром, джин).

  1. Ягоди заливають водою та ставлять на вогонь. При кипінні рідина має випаруватися. У вас має вийти густий концентрат.
  2. В отриманий концентрат додають трохи меду та алкоголь.
  3. Ферментоване листя тютюну укладають у ємність і заливають підготовленим соусом.
  4. Залишають просочитися на 2 дні.
  5. Через добу суміш поміщають під прес і прогрівають при температурі +60-70 градусів протягом 5 годин.

Штучні ароматизатори для тютюну

Існує безліч штучних харчових ароматизаторів. Їх часто застосовують для покращення смаку тютюнових сумішей. Їхні головні переваги – зручність у застосуванні та стійкість ефекту. Тут головне не переборщити, велика доза може надати хімічний присмак тютюну.

Ароматизатори надають тютюнової сировині смаку та аромату, маскують сторонні та неприємні запахи. Сухий тютюн трохи зволожується, що робить зручним забиття сигаретних гільз, горіння стає рівномірнішим і плавнішим. Безпечні для здоров'я. Призначені виключно для ароматизації тютюну.

Застосовувати штучні харчові ароматизатори дуже легко. Достатньо дотримуватися інструкцій на етикетці. Але зазвичай інструкція така:

  1. Змішайте в окремій ємності 2 мл харчового ароматизатора та 5 мл води.
  2. Перемішайте дуже ретельно.
  3. За допомогою пульверизатора зволожте сухий тютюн.
  4. Залишіть тютюн на добу, щоб він увібрав усі аромати.
  5. Через добу трохи підсушіть тютюн і можна вживати за призначенням.

Харчових ароматизаторів існує безліч. Є фруктові , зі смаком ягід , зі смаком шоколаду, ванілі тощо. Кожен знайде свій улюблений смак.

Зберігання ароматизованого тютюну

Зберігання ароматизованого тютюну має особливості. Ароматичні компоненти, які були додані штучно, можуть швидко зникнути. Тому зберігати слід у бляшаній банці з кришкою, що щільно закривається, або в пластиковому контейнері.

Зберігати в прохолодному темному місці при вологості не більше 75%. Не можна допускати потрапляння прямих сонячних променів.

Зберігати ароматизований тютюн можна не більше року. Згодом штучні запахи розкладаються і перестають бути такими насиченими.

Докладніше: Як правильно зберігати ваговий тютюн?

Отже, в домашніх умовах можна самостійно надати тютюну свій унікальний смак та аромат. Скористайтеся цими рецептами та підберіть найбільш зручний варіант.